TR / EN
Film

Dans Filmleri Yerleştirmeleri

17 Haziran, Cuma 2022
15:00 - 17:00

Dans Filmleri Kürasyonu : Onur Topal- Sümer, DanceCameraİstanbul/ Pandemania

Filmler

1. Revive

Süre/Duration:10’20’’

Ülke/Country: Japonya/Japan

Yıl/Year:2021

Yönetmen/Director:Chiharu MK

Choreography/Koreograf: Micelle

Re:vive, chiharu mk'nin gürültü senfonisi ve miselin kontak doğaçlama performansının bir işbirliğidir.

Koronavirüs krizinin ortasında, tüm katılımcılar PCR testi yaptırdı ve çekime mükemmel durumda girdiler.

Eser, bu dünyadaki insan temasının kıymetini yeniden düşünmemizi sağladı. Yeni yaşam biçimlerine ve dünyadaki değerlerdeki değişikliklere umutsuzca uyum sağlarken hayatta kalan güçlü bir ruh.

Ardından Isamu Noguchi tarafından tasarlanan Moerenuma Park'taki cam piramidin içinde çekildi.

Re:vive is a collaboration of chiharu mk's noise symphony and micelle's contact improvisation performance.

In the midst of the coronavirus crisis, all participants got PCR testing and went into the shoot in perfect condition.

The work made us rethink the preciousness of human contact in this world. A strong spirit that survives while desperately adapting to new ways of life and changes in values in the world.

Then, it was shot inside the glass pyramid in Moerenuma Park, designed by Isamu Noguchi.

2. Wondering Mermaids

Yönetmen/ Koreografi/ Kurgu / Director/ Choreography/ Editing: Gonca Gümüşayak, Yapım: Performance Planet

Dans / Yüzme koreografisi: Gonca Gümüşayak, Poyraz Gözde Gümüşayak, İpek Seyalıoğlu, Ayşegül Astan

Müzik: Meditation Mantras Guru · Nieznany · Marco Rinaldo

Süre: 5’40’’

Yıl/ Year: 2021

Ülke/ Country: Turkiye

Dünyamızı  iklim krizlerinden ancak Deniz Kızları kurtarabilir. Küresel ısınma buzullarımızı çoktan eritmişken, buzlar, okyanuslara karışmışken tek ihtiyacımız su ve onunla akmak… Bu bizim alışkanlığımız ve ancak içinde yüzerek dünyayı kurtarabilir, sınırlarımızı bilir, derimizi değiştirebiliriz… ve özgürlük, yerçekimsiz hareket ve neşeyi birlikte arayabildiğimiz bir yerdir. Diğer kız kardeşlerimiz ile birlikte dayanıklılıkları, çekicilikleri ve güzellikleri ile birlikte Deniz kızları dünyayı kurtaracaklar “Wondering Mermaids”. … İşte öyle bir güzellik ki hayatta kalmamızı sağlayacak.

Only Mermaids can save the world from the climate crises. Global warming has already melted our glaciers, we need ice, waters and oceans… It is our habitus and only by swimming in we could save the world, know our boundaries, change our skin…and look for the freedom, gravityless movement and joy with our other siblings , Wondering Mermaids.. will save the world with their endurance, charm and beauty… This is a survival which we can live it with beauty.

4- Encyclia

Süre/Duration: 4’32’’

Ülke/Country: Algeria

Yıl/Year: 2018

Yönetmen/Director:Khireddine Khaldoun Choreography/Koreograf: Salah Mech

5- HOME WITHIN

Süre/Duration: 5’2’’

Ülke/Country: Turkiye

Yıl/Year:2020

Koreograf/Choreograph: Seçil Demircan

Yönetmen ve Besteci: Didem Coşkunseven

Seçil Demircan ve Didem Coşkunseven'in kendi pratiklerinde 'mekan'a nasıl yaklaştıklarına dair sohbetlerinden ilham alan bir dans filmidir. 'Bilgisayar ekranını' ana aracı olarak görmek yerine, 'içindeki ev', bedenin kendisini aracı, araç, taşıyıcı, ev sahibi, şeyleri saklayan ve koruyan bir yer olarak görür ve izleyiciyi 'harekete katılmaya davet eder. içinden'.

Home within' is a dance film by Secil Demircan and Didem Coskunseven, which is inspired by the duo’s conversations on how they approach to 'space' in their own practices. Instead of seeing the ‘computer screen’ as the main mediator, ’home within' sees the body itself as the mediator, a vehicle, a carrier, a host, a place hiding and preserving things, and invites the spectator to join the ‘ movement from within’.

6-El Comienzo

Süre/Duration: 10’15’’

Ülke/Country: Japonya/Japan

Yıl/Year:2021

Yönetmen/Director/Koreograf/Choreograph:HISANORI TSUKUDA

Choreography/Koreograf:

"El Comienzo", İspanyolca'da "Başlangıç" anlamına gelir.

Bu, diyalogsuz bir Japon tarzı "Flamenko" Kısa Filmidir. Bir kadın flamenko dansçısının, gençlik ıstırabından, efendisiyle karşılaşmasından, aşkından, ayrılıktan yeni bir adım atmasına kadar geçen yarı ömrünü anlatıyor.

Lütfen İspanya menşeli Flamenko ile Japon KIMONO kostümleri ve sanat eserlerinin kaynaşmasına dikkat edin.

"El Comienzo" stands for "the Beginning" in Spanish.

This is a Japanese style "Flamenco" Short Film without dialogue. It depicts a half-life of a female flamenco dancer, from her anguish of youth, the encounter with her master, love, parting, to taking a new step.

Please pay attention to the fusion of Flamenco originate in Spain and Japanese KIMONO costumes and artworks.

7- Memory of Forgiveness:

Süre/Duration: 8’19’’

Ülke/Country:

Yıl/Year:

Yönetmen/Director:

Choreography/Koreograf:

8. Miniatures

Süre/Duration: 10’01’’

Ülke/Country:

Yıl/Year:

Yönetmen/Director:

Choreography/Koreograf:

9. Red Shadow

Süre/Duration: 14’15’’

Ülke/Country:

Yıl/Year:

Yönetmen/Director:

Choreography/Koreograf:

10- LAST AT HOME

Süre/Duration: 8’40’’

Ülke/Country: Portekiz/Portugal

Yıl/Year:

Yönetmen/Director/Choreography/Koreograf:São Castro and António M Cabrita

Bu film, üretime ve sanatsal paylaşıma devam etme arzusunun damgasını vurduğu, tuhaf ve zorlu zamanlardan kaynayan ve sorgulayan bir anda gelir, "Son" eserini mecbur olduğu turnenin kesintiye uğramasından kurtarır.

Halkla buluşmanın alternatifi olmadığı, ancak dijital yollarla, izleyici kavramı ve aynı zamanda sunum kavramı kaçınılmaz olarak değişiyor - ortak bir amaç ile tanıkların önüne çıkan bir duygunun geçici ve kapsamlı güzelliğini yitiriyor - ancak farklı yaklaşımların yeni yeni şeyler üretebileceğine inanılıyor. bağlantılar.

Bu bağlamda, bu parçanın oyuncu kadrosunu içinde yaşadığımız zamana uygun bir (yeniden) yaratmaya davet ettik. Dansçıların bedenlerine basılan, onları uzaktan bile birbirine bağlayan bu madde koreografisi yapılmış hareketleri kullanarak orada grup arasında hiçbir ilişki yoktur ama grup kendi aralarında bu ilişkiyi oluşturur, mottosu bu "Evde SON"u doğurmak için kurulmuştur. Ve bir kez daha, onları akort etmek ve düzenlemek, uzak bedenler arasındaki bağlantıyı yeniden yaratmak, sahnede varlığı görünür olan Matosinhos'un Yaylı Çalgılar Dörtlüsü tarafından seslendirilen Beethoven müziği eşliğinde bize düştü.

Sanatçının evini sahneye çevirdiği ve halkı evini seyirci yapmaya davet ettiği bu ana saygı duyarak, bugün onları izlemeleri için kapıları ve pencereleri açıyoruz, bu aynı zamanda "Son"u gelecekteki bir yeniden bir araya gelmeyi izlemeye davet ediyor. En güzel insan faaliyeti tarafından tam olarak teşvik edilen başka bir var olma ve gerçekleşme yolumuz yok: birbirimizle bağlantılı olmak.

"LAST at home" comes in a moment of seething and questioning through strange and challenging times, marked by the desire to continue the production and artistic sharing, rescuing the piece "Last" from the interruption of the tour to which it was obliged.

With no alternative of meeting with the public, but through digital means, the concept of audience and also of presentation inevitably changes – losing the ephemeral and sweeping beauty of an emotion revealed before witnesses with a common purpose – but believing that different approaches can generate new connections.

In this context, we challenged the cast of this piece to a (re)creation tailored to the times we live in. Using the choreographed movements - which are printed on the dancers' bodies, this matter that connects them even at a distance - there is no relationship between the group but creating the group this relationship with each other, the motto was established to give rise to this "LAST at home". And once again, it was up to us to tune and edit them, recreating the connection between distant bodies, accompanied by the music of Beethoven performed by the String Quartet of Matosinhos, whose presence, on stage, is visible.

Respecting this moment when the artist makes his home the stage and invites the public to make his home the audience, we open doors and windows for them to watch today, to which is also an invitation to watch "Last" a future reunion, because what we do has no other way of being and happen, fully promoted by the most beautiful human activity : to be in connection to each other.

İlgili Mekan

  • Ücretsiz etkinlik.
  • Rezervasyon gereklidir.
  • Alan: C-4 Atölye
Hasanpaşa, Kurbağalıdere Cd. No:125, 34722 Kadıköy/İstanbul
Yol Tarifi Al

Bize Katılın

Festival hakkında tüm haberleri ilk duyan siz olun.
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.
Giriş yap
Hala üye değil misin? Hemen üye ol!
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram