TR / EN
Film

Festival Dans Filmi Seçkileri Hope Alkazar Açılış

24 Eylül, Pazar 2023
19:00 - 21:00

Dans Filmleri Kürasyonu : Onur Topal- Sümer, Dance Camera İstanbul

Biletler Biletino'da Satışta!

https://biletino.com/tr/e-qds/istanbul-dogaclama-dans-festivali-x-dans-filmleri-gosterimi/

1- PERSIAN SWAN 7’52’’ ABD/USA 2023
Yönetmen/Director: Tara Ghassemieh; AD
Görüntü Yönetmeni/Director of Photography: Leandro Glory Damasco Jr.
Yapımcı/Production: Tara Ghassemieh, Elle Toussi, Kelly Johnstone;
IntuiTV and Boom Dia Media

İran Ulusal Balesi'nin anlatılmamış hikayelerini ortaya çıkaran, bilinen ilk İranlı Amerikalı başdansçı Tara Ghassemieh. Bir zamanlar Orta Doğu'nun en büyük bale topluluğu olarak adlandırılanan Ghassemieh, bu filmle yaşayan dansçılara saygı duruşunda bulunuyor.
Bale dünyasında yerini keşfeden ve İran tarihinin unutulmuş bir parçasını ortaya çıkaran başdansçı Tara Ghassemieh ile tanışın. Daha sonra,, Ghassemieh'nin bir zamanlar İran'da var olan prestijli bir bale kumpanyası hakkında bilgi edindiği ve her şeyin sona erdiği yıkıcı an. Son olarak TRIBUTE, Rumi'nin sözleriyle dans sanatındaki ustalığını sergiliyor.

2- A DAY’S WORK 7’55’’ ABD/USA, 2022

Yönetmen/Director/Editor:Marta Renzi
Performans: Crespo Rosario, Brooklyn Toli & Alexis Von Maluski
Üç kişi iş botları ve teneke öğle yemeği kovalarıyla bir fabrikaya gelir. Bu nasıl bir üretim? Dansa çok benziyor. Uzun bir çalışma gününün ardından bitkin bir halde evlerine doğru yola çıkarlar. Bu bir çeşit şaka mı, yoksa sadece farklı türden sıkı bir çalışma mı

3- NINA 8’02’’ ABD/USA, 2022
Yönetmen/Director: Jenna Zavrel
Koreograf/Choreograph/Performans: Nina Tucker
Yapımcı/Production: Neal Ten Eyck
Nina, hafıza ve mekanın kesişimini araştıran bir proje. Çalışma, bu tür alanlardaki izolasyonun, hafızanın yarattığı duygusal aralığın derinliğini ve genişliğini hissetme özgürlüğünü nasıl desteklediğini gösteriyor.

4- EVERY STEP COUNTS; Takano Yonen 3’31’’ Hong Kong, :2022
Yönetmen/Director: Andreas Guzman
Koreograf/Choreography:Yonen Takano
Hong Kong Balesi'nin Japon solist üyesi Takano Yonen'e içeriden kısa bir bakış.
Yönetmen/Director: Andreas Guzman
Koreograf/Choreography:Yonen Takano

5- BEAST 9’ Polonya/Poland, 2021

Yönetmen/Director: Iwona Pasińska
Yapim/production: Polish Dance Theatre
Performans/Performers: Evelyn Blue, Momoko Den, Julia Halka, Katarzyna Rzetelska,Sandra Szatan, Zofia Tomczyk,Emily Wong-Adryańczyk,Kacper Bożek, Bartosz Dopytalski,Patryk Jarczok,Jerzy Kaźmierczak

eeny meeny miny kambur
ne oğlunuz ne de kızınız
çok uysal tombul
kesim için kuzuya sarılın
En büyük yırtıcı hayvan türü hangisidir?
Yedi gölün, yedi tepenin, yedi ormanın arkasında cennet gibi görünen bir diyar var. Ve sanki sihirli bir şekilde, beklenmedik bir buluşma sadece bir kez değil üç kez gerçekleşiyor. İlk defa, sanki uçan bir halıdan çıkmış gibi, çalılıkların arasında hayvansal bir figür görüyoruz. İkinci kez hareketli bir hayvan sürüsünün ötekilikle çarpıştığını görüyoruz. Üçüncü ve son buluşma, insanın doğanın düzenli dünyasına girdiği an. Hayvanlar arasındaki ilişki, insanlarla hayvanlar arasındaki ilişkiden nasıl farklıdır? – bu soru Polonya Dans Tiyatrosu'nun altıncı koreografik film projesinin yaratıcıları tarafından soruluyor.

6-MAN MADE 4’29’’ Singapur/Singapore,:2022
Yönetmen/Director:Jaron Boey, Ryan Foong
Koreograf/Choreography:
Aşk besleyici olabilir. Ama aynı zamanda yıkıcı da olabilir. Aşk rahatlık ve sömürü üzerine kurulduğunda, kendi çıkarımıza hizmet eden alışkanlıklarımız yüzünden kendimizi sakatlanmış halde buluruz. Plastik takıntımız ile Doğa Ana'ya olan sevgimiz arasındaki bu çıkmazda hangisi galip gelecek?

7- INVISIBLE BUT PERSIVABLE YET UNSPEAKABLE 6'32'' Türkiye, 2023
Yönetmen/Director/Koreograf/Choreography: Zeynep Demirhan, Can Durucan, Yiğit İlkkutlu, Şiva Canbazoğlu
Görünmez ama algılanabilir ama anlatılamaz bir yaşam felsefesidir, açık yürekle hissedilirse her yerde bulunabilen muazzam bir ilaçtır. Çıplak bakışın algılayamayacağını kabul etmek.
Görünmeyen şeyin farkında olmak ve üzerinde düşünmek, geliştirilebilecek beceriler olmasının yanı sıra her bilinçli varlığın doğuştan gelen bir görevi olması gereken becerilerdir. Bu, toplumumuzda son derece acil olan bir algı değişimidir. Bu ihtiyaçtan doğan film, beden ve manzara arasındaki hassas ve şiirsel sohbetin bir tezahürü. Performatif bir şiir ve görsel bir meditasyon yaratmak.

8-OTHERSIDE 14’58’’ ABD/USA & Küba/Cuba, 2023
Yönetmen/Director:Gabriela Cavanagh, Grace McNally
Küba'nın en ünlü dansçılarından üçü, kendi üçlülerini oluşturmak için ulusal topluluktan ayrılır. Kısmen belgesel, kısmen performans olan OtroLado, çağdaş dansın, dostluğun ve sanatın sınırlarını test eden bir sahne arkası görünümüdür.

9- ON MENDING 14’55’’ İtalya/Italy, 2021
Yönetmen/Director:Shawn Fitzgerald Ahern, Emilie Louise Leriche

Geçiciliğin güzelliği ve kaçınılmazlığı üzerine bir düşünce olan On Mending, bir topluluğun ezici kaybı işleme çabasını konu alan kısa bir dans filmi. Film ve karakterleri, geniş ve çorak bir dağ manzarasında, soyut bir hafıza ve nostalji ülkesinde dolaşıyor. Kökünde Onarmak, destek, topluluk ve artık taşıyamadığımız şeyleri serbest bırakma eylemi üzerine düşünmektir.

10-THICK SKIN 2’31’’ Kolombiya/Colombia, 2023
Yönetmen/Director: Laura Steiner
Geçiciliğin güzelliğine ve kaçınılmazlığına dair bir yansıma olan On Mending, bir topluluğun ezici kaybı işleme girişimini takip eden kısa bir dans filmi. Film ve karakterleri, geniş ve çorak bir dağ manzarasında, soyut bir hafıza ve nostalji ülkesinde dolaşıyor. Onarılmanın kökeninde destek, topluluk ve artık yanımızda taşıyamadığımız şeyleri serbest bırakma eylemi üzerine düşünmek vardır.

11-THE RIVER WITHIN 8’57’’ ABD/USA, 2023
Yönetmen/Director: Daphne Fernberger
Müzik/Music: Joshua Crumbly
Editör/Editor:Daniel Madoff

Bu film, hayatın güzel, değerli ve geçici olduğunu şiirsel bir şekilde ortaya koyuyor ve kucaklıyor…
Daphne sanatıyla ruhun aktivisti olmak için orada. “Olan” bir olay olmasa da bir şeyler dönüşüyor. Meditatif ve akıcı hareket sayesinde izleyenler onunla birlikte veya dolaylı olarak onun aracılığıyla bir dönüşümü deneyimleyebiliyorlar. Nehir, kişinin kendini ve iç dünyasını, duygu ve düşünce akışını temsil eder. Örneğin nehri geçmek duyguların üstesinden gelmeyi simgeliyor ve bu mücadele, hatta tehlike de bu sürecin bir parçası.

12-OFFERING 5’ Kanada/Canada, 2023

Yönetmen/Director: Marlene Millar
Senaryo & Yapımcı/Writer & Producer: Marlene Millar & Sandy Silva
Koreografi/Choreography:
Müzik/Music: Joshua Crumbly
Editör/Editor:
Göç Dans Filmi Projesi'nin vücut perküsyon sanatçıları ile dans (gösteri, çağdaş, sokak) ve sirk sanatlarından yeni çıkan sanatçılar arasında anlamlı ve keyifli bir yakınlaşma yaratıyor. Koreografi, salgının ortasında (yeniden) hayal edilen ev manzarasının hikayesini güçlendirmek için Montreal'in Little Burgundy ilçesindeki geçit töreninin gücünü kullanıyor. Çeşitli topluluklardan gelen hareket sanatçılarının oluşturduğu geçit töreni, kentsel koridorlar, mahalleler, yeşil alanlar - bireysel ve ortak deneyimlerin bir aradaki samimi bilgisine demir atmış göçebe hikaye anlatıcılarının çözülmüş bir topluluğu - boyunca yolunu örüyor. SUNUCU, şehrimizdeki hareketsizliğin içine hareket katıyor ve şehir manzaramız boyunca izlenen güçlü göç modellerine sığınıyor.

13-THE MIGRANT BODY 12’ ABD/USA, 2023

Yönetmen/Director:Paula Gil Higa, Cal Hopwood
Senaryo/Writer: Mario Auriemma Higa
Yapımcı/Producer: Haley Bradstreet
Bu film, insan göçünü PH Dance'in Sanat Yönetmeni Paula Higa'nın yaratıcı merceğinden inceliyor. Higa, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin çifte vatandaşı olarak kişisel deneyiminden yola çıkarak, bireysel yerinden edilmenin çeşitli nedenlerini araştırdı. İnsanlar yeni yaşam deneyimlerinden güvenliğe, demografiden insan haklarına, sosyo-ekonomik nedenlerden iklim değişikliğine kadar pek çok nedenden dolayı göç etmektedir. Böylece bu performans, fiziki coğrafyayı, geçmişle bugün arasındaki uçurumu, bir yuvaya sahip olamama duygusunu açığa çıkararak kendini keşfetmenin anlamına odaklanıyor. Dansçı Paula Higa, bu dünyada kimin göçmen olmadığına dair bir düşünce öneriyor.

14-Ghostly Labor: A Dance Film 13’11’’ ABD/USA, 2022
Yönetmen/Director: John Jota Leaños, Vanessa Sanchez
Yapımcı/Writer & Producer:Harry Gregory
“Hayalet Emek: Bir Dans Filmi” Tap Dans, Meksika Zapateado, Son Jarocho, Afro Karayip hareketi ve canlı müzik aracılığıyla ABD-Meksika sınır bölgelerindeki emeğin tarihini araştırıyor. Bu çalışma, kolektif direnişin gücünü ve neşesini vurgularken, emeğin (devam eden) yıllar süren sistematik sömürüsüne bakmak için poliritmik hareketi ve orijinal bir müziği bir araya getiriyor.

Kuloğlu, İstiklal Cd., 34433 Beyoğlu/İstanbul
Yol Tarifi Al

Bize Katılın

Festival hakkında tüm haberleri ilk duyan siz olun.
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.
Giriş yap
Hala üye değil misin? Hemen üye ol!
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram