TR / EN
Performatif Sunum

Good Vibrations

17 Haziran, Cuma 2022
17:00 - 18:30

Robotlar ve dans sanatı hakkında yapay zeka bugünlerde çok tartışılıyor. Yaşlandığımızda bizimle robotlar ilgilenecek mi peki? Sizi robotlarımızı ve telsizle kumanda edilen dansçılarımızla tanıştırmak ve sizinle bir performans ve kendinizi deneyeceğiniz bir deneyim paylaşmak istiyoruz. Sıklıkla görerek ve işiterek iletişim kurarız - ama dansçıların bir süper duyusu vardır - işlerinde kullandıkları denge / kas duyusu ve dokunma duyusu.
Bu diğer duyularla yeterli bir iletişim kurmak gerçekten mümkün müdür? Sezgi ve dokunma hissi, doğal duyular olan görme ve işitmenin yerine geçerse ne olur? Dansçıların, “uzaktan kontrol edilen” titreşim uyaranlı sinyallerle başa çıkmaları gerekiyor mu? Proje sorular yöneltiyor - eşitlik ve tahakküm, bilgisayar oyunları ve etik. Her ikisi de Chalmers School of Technology’den Sanat ve Teknoloji alanında lisansüstü eğitim alan Koreograf Gun Lund ve tıp doktoru Lars Persson bu performatif atölyeyi birlikte sunuyorlar. Atölyede kullanılacak aletle Bir titreşim uyaranlı sistem olan özel teknik aracılığıyla dansçıların eklem yerlerine sonradan onların hareketlerine dönüşecek titreşimler, dalgalar gönderebiliyorlar. Oyuncular ve izleyiciler arasında, almalı ve geri vermeli, karşılıklı bir müzakere başlıyor.

Kendimizi çoğunlukla beden dilimizle ifade ederiz - hareket edişimiz, yürümemiz, kafamızı tutmamız, etrafımıza bakmamız… Hareketlerimiz söylenen sözlerin içeriğini pekiştirir; telaffuzlarımıza derinlik ve anlam katar. Beden nesne ve olayları sadece gözleriyle değil bütün yüzeyiyle hissederek de kayda alır. Ten, dokunma duyusu en güçlü duyumuzdur - Gerçekten dokunarak, hissederek, yüzeyle, yapıyla iletişim kurmak mümkün müdür?

Sunan: E=mc2 Dans Kumpanyası, Gun Lund, Lars Persson, Benedikte Esperi, Torun Odlöw, Åsa Thegerström and Anna Westberg

  • Ücretsiz etkinlik.
  • Rezervasyon gereklidir.
  • Atölye dili ingilizcedir.
  • Dans Heveslileri, Atölyede çeviri desteği olacaktır. Teknik ekipman kısıtı sebebiyle kapasitenin üzeri kişiler izleyici olabilirler
  • MSGSÜ Bomonti Yerleşkesi, 2.Kat, Modern Dans Anasanat Dalı'nda gerçekleşecek.
Cumhuriyet Mah. Silahşör Cad. No:89 Bomonti
Yol Tarifi Al

Bize Katılın

Festival hakkında tüm haberleri ilk duyan siz olun.
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.
Giriş yap
Hala üye değil misin? Hemen üye ol!
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram