Uluslararası Doğaçlama Dans FestivaliUluslararası Doğaçlama Dans Festivali

Festival

Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali

Doğaçlama kavramının dans ve performans sanatlarıyla ilişkilenmesine odaklanan bir festivaldir. Festival yerel ve uluslararası işbirliklerini, yeni eser üretimini,dans alanındaki teori ve arşivleme çalışmalarının geliştirilmesini hedefler.

Hem profesyonel, hem de amatör topluluk ve dansçıların katılabileceği etkinlikler düzenlemektedir. Dans aracılığıyla gençlerin, engelli bireyler ve farklı bedenlerin kültür ve sanat etkinliklerine katılımını arttırmayı, hedeflemektedir.

Neden
Doğaçlama Dans Festivali?

Kültür ve sanatın başkenti olan İstanbul'a, uzun bir aradan sonra tekrar ‘Uluslararası’ bir dans festivali kazandırıyoruz. Yerli, yabancı dans ve performans sanatçıları arasında diyaloglar inşa ederek, dans alanındaki akademik çalışmalara ve yeni üretimlere destek sağlıyoruz. Tüm sanat dallarında yer bulan ‘doğaçlama’ kavramına odaklanarak, farklı disiplinlerin dans ile buluşmasıyla ilgili içerikler tasarlıyoruz. 

‘HEMZEMİNDANS’, ‘FARKLI BEDENLERLE DANS’, ‘GENÇ DANS’ gibi etkinliklerimizle şehrin farklı kamusal alanlarında, toplumun tüm kesimlerinden katılımcıları bir araya getiriyoruz. Yeni gelişen teknolojiler ile fiziksel sınırların ortadan kalktığı bir festival altyapısı oluşturuyoruz.

2021

Festival içeriklerini inceleyin

2021 senesinde festivalin ilki Çevrimiçi olarak gerçekleşti. Festivalde, mekana özgü performanslar, sanatçı konuşmaları, atölyeler ve film gösterimleri oldu. Herkesin katılımına açık olan festival ilk senesinde ücretsiz olarak gerçekleşti.

10 farklı ülkeden 35 farklı dansçı, akademisyen, koreograf programa dahil oldu. 

14  atölye, 7 performans,  7 sanatçı konuşması ve  6’sı dans filmleri gösterimi olarak gerçekleşti. 600 ü aşan katılımcı sayımız ile multimedyanın yeni özelliklerini kullanarak çevreye duyarlı bir festival gerçekleştirdik.

 

 

(26-30 Mayıs 2021)  2021 yılında ilkini düzenlediğimiz ( Çevrimiçi/ online) olarak düzenlediğimiz  Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali // International Improvisation Dance Festival sayesinde  yurtdışından ve yurtiçinden dansçı, akademisyen, koreograf ve öğrencileri çevrim içi - ve etkileşimli olarak bir araya getirdik.

Dans alanında gerçekleştirilen performanslar, atölyeler, ve sanatçı konuşmaları ile sanatçıların yeniden bir araya gelip yeni işler üretmesine alan açtık. Üretilen yeni işlerde çoklu kamera ve mekan kullanımları araştırıldı. 

Atölyeler aracılığı ile pandemi süresince performans sanatları alanında ki eğitime erişim yetersizliğini gidermeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Sanatçıların performanslarını inceleyen terminolojik dağarcığımızı genişlettik. Dans analizleri aracılığı ile doğaçlama pratiğinin  temellerini ve bir performansı yaratırken nasıl kullanıldığını öğrendik.

Pandemin getirdiği seyahat kısıtını multimedya( Zoom / youtube/ instagram) araçlarını kullanarak adeta ortadan kaldırdık. Uluslararası işbirliği gerçekleştirerek ülkemizdeki genç ve yetişkinlerin ücretsiz bir şekilde yararlanabileceği eğitimler düzenledik.

İngilizce olarak gerçekleştirilen atölyelerde çeviri desteği sunuldu. Katılımcıların performans sanatları ile tanışmasında dilin bir engel oluşturmasına izin verilmedi.. 

Pandemi süresince evlerine kapanan bireylerin, fiziksel ve psikolojik sağlıklarına hareket ve grup çalışmaları aracılığı ile destek olundu.

 

2021 @İmprodancefest 

Atölye veren eğitmenlerimiz; Tuğçe Ulugün Tuna, Dilek Champs, Bengi Sevim Yörük, Canan Yücel Pekiçten, Beliz Demircioğlu, Magda Skowron, Company Rau : Nikki Holck, Elena Valls Garcia, Martha Ladjanszki, Dani Cole, Cansu Ergin,Yoshiko Chuma, Ingo Reulecke, 

 

Performanslarıyla katılım gösteren sanatçılarımız: Kamola Rashidova, Berk Can Ceylan, Ekin Ançel, Valentinaxx_xyztd, İdil Kemer Funflows ve ekibi, Sabina Andrea Allen, Andrianna Plessa, Lina Gomez, Nikolai Gallen, Hoek Kollektif, Talin Büyükkürkciyan, Nikolai Galen, Diren Ezgi Yıldızkan, Atmasyon Dans Kumpanyas,Ekin Tunçeli ve Klank.ist.

 

Sanatçı Konuşmaları: Atmasyon Dans Kumpanyası, Ayumi Toyabe, Maria Rosko, Beliz Demircioğlu, Berrak Yedek, Joakim Stephenson, Ingo Reulecke, Eryfili Drakopoulou, Cansu Ergin Taldans Audio Koreografi deneyimi.

 

Teşekkürlerimizi sunarız.

2022

Çok yakında...
Festivalimiz, 2022 yılında Türkiye’deki ve yurtdışındaki dansçı, akademisyen ve koreograflar arasında artistik ve kültürel bir diyalog geliştirmeyi, yeni üretilecek eserlere mekan, sergileme, prova vb.destekleri sunmayı hedefliyor. Doğaçlama dans ve performans alanındaki teknik, teorik çalışmaların arttırılması ve yaygınlaştırılmasını teşvik ediyor. Dünya dans sahnesiyle, Türkiye’den genç dansçı ve dans üreticilerini aynı platformlarda buluşturmayı hedefliyor.Dijital teknolojileri kullanarak, karbon ayak izimizi azaltan içerikler oluşturmayı ve erişilebilir festival yapısının sürdürülebilir formlarını araştırıyor. Çevreye duyarlı, sanata ve dansa ilgili, beden farkındalığı yüksek bir neslin yetişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Bu yılki temamızı, Peter Brook‘un “The Empty Space” (Boş Alan)” kavramından ilham alarak oluşturduk. Dansın, şehrin ‘boşluk’larında yeniden kurgulanmasına ve insanların hareket aracılığıyla bu ‘boşluklarda’ yeni bağlar inşa etmesine odaklanıyoruz.

MEKANIN BİLEŞENLERİ
ŞİMDİ VE BURADA OLUŞ HALİ
UZAMIN DÖNÜŞÜMÜ
OYUN ALANI OLARAK DANS
KENDİLİĞİNDENLİK
BOŞLUKTA BEDEN,
BOŞLUK ANI
MEKAN VE BEDENİN NEGATİF & POZİTİF ALANLARI

Festival Programı yakında duyurulacaktır.

Bize Katılın

Festival hakkında tüm haberleri ilk duyan siz olun.
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.
@improdancefest
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram