TR / EN
Festival

Festival "Boş Alan"

10 Haziran - 19 Haziran, 2022
Hakkında
Takvim

“İstanbul Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali”yle şehir dansa hazır! Bu yıl “Boş Alan” temasıyla ve İBB Kültür Dairesi Başkanlığı ev sahipliğinde 10-19 Haziran 2022 tarihleri arasında şehrin iki yakasını hareketlendirecek festival kapsamında dünyanın birçok ülkesinden gelen dans sanatçıları ile Türkiye’den genç dansçı ve dans üreticileri aynı platformda buluştu. 10 Haziran 2022 Cuma akşamı Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu fuaye ve ana sahnede başlayan festival, Müze Gazhane, İBB Şehir Tiyatroları  Müze Gazhane Meydan Sahnesi, İBB Şehri Hatları, Akbank Sanat Dans Stüdyoları, Arter, Purespace.ist, ÇATI, Çıplak Ayaklar Dans Kumpanyası, Hope Alkazar, da 19 Haziran’a kadar devam etti.

İBB Kültür Dairesi Başkanlığı ev sahipliğinde, Yücel Kültür Vakfı  ve Sivil Toplum için Destek Vakfı ve Turkey Mozaik Foundation işbirliğiyle hayata geçirilen Kültür Sanat Fonu kapsamında sağlanan hibe desteği ve Goethe-Institut Istanbul, İsveç Başkonsolosluğu sanatçı desteği ile gerçekleşen festivalin bu yılki teması “Boş Alan”.  Peter Brook‘un kavramsallaştırdığı Boş Alan (The Empty Space) kavramından ilhamını alıyor. Şehrin ve kültür sanat mekanlarının boşluklarında dansın yeniden kurgulanması ve insanların hareket aracılığıyla bu boşluklarda yeni bağlar inşa etmesine odaklanan festival, İstanbul’un iki yakasında yer alan kamusal alanlar için tasarlanmış mekana özgü performanslar, hemzemin dans alanlarında atölye çalışmaları, deneyim alanları, her yaştan ve her kesimden bireyler için ücretsiz atölye çalışmaları ile tüm dans severleri bir araya getirdi.

Yaratımlar başlıklı atölye- performans içeriğinde dans sanatçıları ile Türkiye’den dans heveslisi yetişkinler, profesyonel dansçılar ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan gençlerle birlikte yoğunlaştırılmış bir atölye süreci sonucunda performanslar sergileniyor olacak. Buna ek olarak daha önce sergilenen bir performansın İstanbul’da festival için tekrar Türkiye’den performansçılarla üretimi yapılıyor olacak.

Ayrıca açık ve kapalı alanlarda dans filmleri gösterimi ile dansın kamera ile olan ilişkisinden doğan yerel ve uluslararası dans filmleri seçkisi (Dance Camera İstanbul- PandeMania’nın kurucu direktörü Onur Topal-Sümer tarafından gerçekleştirildi.

Davetli sanatçıların yanı sıra dünyanın pek çok farklı kültüründen sanatçının da yer aldığı festival için performans, atölye, ve dans filmleri kategorilerinde yapılan açık çağrıya Güney Kore, İtalya, Yunanistan, Mısır, Fransa, Almanya, Brezilya, İsviçre, Macaristan, İngiltere, Makedonya, İspanya, Türkiye, Danimarka, İsveç, Avusturya’dan 180 ‘den fazla sanatçı farklı kategorilerde başvuruda bulundu.

Festivalde 10 gün boyunca 20 atölye, 37 performans, 4 yaratım atölyesi performansları ve film gösterimleri gerçekleşti.

Festival Teması: Boş Alan (The Empty Space)
Bileşenler

MEKANIN BİLEŞENLERİ
ŞİMDİ VE BURADA OLUŞ HALİ
UZAMIN DÖNÜŞÜMÜ
OYUN ALANI OLARAK DANS
KENDİLİĞİNDENLİK
BOŞLUKTA BEDEN,
BOŞLUK ANI
MEKAN VE BEDENİN NEGATİF & POZİTİF ALANLARI

Festival Ekibi

10-19 Haziran tarihleri arasında şehrin iki yakasında gerçekleştirdiğimiz festivalimizin emekçi ve düş ortaklarına sonsuz teşekkürlerimizle

Festivalin kurucu direktörü Damla Durman,

Festival Koordinatörü Gonca Gümüşayak,

Sosyal medya ve festival proje koordinatörü Esma Akın

Dans Filmleri Koordinasyonu: Onur Topal Sümer

Işık tasarım ve koordinasyon: Utku Kara

Işık uygulama: Güray Doğru

Tonemeister: Doğan Kemal Sevindik ,Sergen Tertemiz

Teknik ve Gönüllü Koordinatörlerimiz: Erkan Akbulut, Pinar Bektaş, Seril aksoy

Sanatçı İlişkileri: Semih Özel, Aysu Serindağ

Simültane Çeviri: Pırıl Gündüz

Web Tasarım: Ayhan Malkoç

Grafik Tasarımı: Gamze Çehreli Erkan Gündoğan, Amir Shingray

Fotoğraf, video : Umut Deniz, Didar Püren Erbek, Ada Onaran,Sedat Antay, Ömer Yükseker. Kurumsal destek: Vera Müzik, Onur Şişman,Bugay Çağlar

Genco Gülan | Festival Danışmanı
Denizhan Çay | Fringe İstanbul Sanat Direktörü
Cihan Çankaya | Yeni Medya Danışmanı
Yoshiko Chuma | Uluslararası Sanatçı Danışmanı
Meg Stutart | Uluslararası Sanatçı Danışmanı
Ingo Reulecke | Uluslararası Sanatçı Danışmanı

Galeri

Videolar

Bize Katılın

Festival hakkında tüm haberleri ilk duyan siz olun.
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.
Giriş yap
Hala üye değil misin? Hemen üye ol!
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram