TR / EN

Find Your 7.5Hz!

9 Eylül - 1 Ekim, 2023
Hakkında
Takvim

IDF, üçüncü yılını kutlamak ve şehri dansın büyülü dünyasıyla hareketlendirmek için geri dönüyor!

Bu yıl tema yerine manifesto ile dönen festival, “IDF, sadece festival değil, bir hareket akımıdır.” mottosu ile devam ediyor. Geçen yıl elde ettiği büyük başarıyla Avrupa Birliği Festivali etiketi ve EFFA (European Festival  Association) uluslararası festival ağına katılma ayrıcalığını kazanan IDF, kültürel çeşitliliği ve sanatsal yeniliği daha geniş kitlelere ulaştırma misyonunu taşıyor.Bu yıl, Amerika, Almanya, Brezilya, Yunanistan,Türkiye,  İsrail, Fransa, Belçika, Rusya, İngiltere, İtalya, Hindistan, Fas, Kore, Kanada, Sırbistan, Kıbrıs, Portekiz, Japonya, İsveç, İsviçre, Hollanda ve Polonya'dan başvurular alarak uluslararası arenada iddialı adımlar atmaya hazırlanıyor. 

Danışman kurulunda ise deneyimli koreograf ve akademisyenler; Atanas Maev, Beliz Demircioğlu, Canan Yücel Pekiçten, Galip Emre, Gizem Aksu,Melih Kıraç ve Vittoria De Ferrari Sapetto yer alıyor.

Etkinlikler bu yıl Yücel Kültür Vakfı'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olup, Türkiye Turizm ve Kültür Bakanlığı, İsrail Konsolosluğu, İsveç Konsolosluğu, AkbankSanat, HopeAlkazar, Arter ve  Bilgi Üniversitesi, Monologlar Müzesi gibi önemli kurumların katkılarıyla desteklenmektedir. Festivalin, Dans Filmleri kürasyonu Dance Camera İstanbul , Onur Topal Sümer direktörlüğü ortaklığında seyircileri ile belirli sürelerde ve mekanlarda buluşacaktır.

“Festivalin bu yılki ağırlık verdiği projeler ise ortak yaratımlar.”

Yabancı koreograflar ile yerel sanatçıların bir araya gelerek gerçekleştireceği üretimlere odaklanan festival, dansın ve sanatın sınırlarını zorlamaya ve yaratıcılığı daha da ileriye taşımaya kararlı. 

İlk ortak yaratım projesi olan "Boarding Pass Plus", İtalya Kültür Bakanlığı'nın desteklediği ulusal ve uluslararası kültürel organizasyonları teşvik etme amacını taşıyan bir girişimdir. 25 Ağustos'ta başlayacak olan “Go Towards” projesi kapsamında, İstanbul’dan IDF ile eşleşen İtalyan ekip "Sanpapié Dance Company", bir araya gelerek ortak bir üretim gerçekleştirecek. 25 Ağustos AkbankSanat mekan destekleri ile yapılacak olan seçmeler ve provalar sonrası ortak yaratım performansı”Crossing Borders”, 9 Eylül tarihlerinde Bilgi Üniversitesi, Santral Elektrik Müzesi'nde gerçekleşti.

Festivalin ikinci ortak yaratım projesinde ise dünyaca ünlü koreograf Damien Jalet'in dansçısı Vittoria De Ferrari Sapetto  yer alıyor. 24 Türk kadın dansçının  katılımıyla gerçekleşecek bu projede, sanatın ve kültürlerin sentezi ile oluşturulan bir performans ortaya çıkacak. 21 Eylül'de gerçekleşecek “Bleach Performansı” sergilenecek

Festivalin bir diğer ortak yaratım projesi ise Yoshiko Chuma ile gerçekleşiyor. Dünyanın dört bir yanında ünlü olan “The School of Hard Knock” akımının direktörü olan sanatçı, New York Times ve Bloomberg’ de yer almıştır. Bilgi Üniversitesi, Sahne Ve Gösteri Sanatları bölümü ve öğrencileri ortaklığı ile gerçekleşecek olan “Shock Wave Delay” Performansı, 29 Eylül’de Arter’de seyircisiyle buluşacak. 

Festivalin sahne üstü performansları ve atölyeleri ise 27 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında çeşitli mekanlarda düzenlenecek. Akademik alanda uzman sanatçı akademisyenleri misafir eden festival, atölyeleri ile Türkiye’deki dans alanına katkı sağlamayı ve uluslararası eğitim eşitliği standartlarını yakalamayı hedefliyor. 

Festival, dansın ve sanatın büyülü dünyasına katılmak isteyen herkesi, etkileyici etkinliklere ve yaratıcı atölyelere davet ediyor. 

Bize Katılın

Festival hakkında tüm haberleri ilk duyan siz olun.
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.
Giriş yap
Hala üye değil misin? Hemen üye ol!
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram