Festival KoordinatörüKürasyon

Gonca Gümüşayak

İzmir doğumlu Gonca Gümüşayak, koreograf, akademisyen, çağdaş dans ve performans sanatçısıdır. 2022 Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali @İmproDance Festivalinde Festival Koordinatörlüğünü sürdürüyor. Ürettiği dans eserlerinde toplumsal konuları ele alır, disiplinler arası yöntemlerle çalışır ve mekâna özgü eserler, çocuklar için clown-dans müzik eserleri üretir. Hayatı, sanat ve şifa fırsatı olarak yaşar, paylaşır.

İzmir’de KSK’de jimnastik ve Ulis Bale’de dans eğitimine başlayan Gonca, ODTÜ'de, Sosyoloji (BS) okurken çağdaş dans ve yoga ile tanıştı (2001). 2002-2005 yılları arasında ODTÜ Uluslararası Çağdaş Dans Günleri festivali organizasyonunda yer aldı. 2005’te ODTÜ Sosyoloji’den mezun oldu. Hollanda, Arnhem Artez Hogeschool voor de Kunsten, Dans Lisansı, Koreografi (BaD) bölümünden mezun oldu (2008). 2010 yılında İstanbul’da Lokomotif Dans Günlerini düzenledi, 2016-2017 yıllarında Lokomotif Kültür Sanat Derneği Yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 2012 yılında Danceweb bursu ile Uluslararası Viyana İmpulstanz festivali katılımcılarından oldu. 2008-2014 yılları arasında Katie Duck- Umbrella Music and Dance Company, Suzy Block, Erik Kaiel, Annouk van Dijk DC, Meg Stuart & Damaged Goods DC, Ohad Naharin, Alexandra Kazazou, Laura Aris, Jeromé Bel, Keith Hennessy, Marta Coronado, Guy Cools, Lia Haraki, David Zambrano atölye ve sahne çalışmaları gerçekleştirmiştir.

2016’da Yüksek Lisans (MPA) tezini “toplumsal hareketler ve performans ilişkisi” üzerine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi-Modern Dans Bölümünde “Likit Politika“eseriyle tamamlamıştır. 2017-2019 yılları arasında İsviçre'de Fiziksel Tiyatro, Sanatta Ustalık programında Accademia Teatro Dimitri- Verscio'da yer almış, bir kadının özgürleşme hikayesini’ ele aldığı “Woman Running with the river- the Myth of the River” sahne eseri ile Tiyatro, Tezli Yüksek Lisansını (MA) tamamlamıştır. 2018-2019 İsviçre Accademia Teatro Dimitri Exelier Theatre festivali organizasyonunu yürüttü.

2012’den beri üniversitelerin Tiyatro bölümlerinde öğretim görevlisi olarak çalışıyor, oyunculara yönelik Hareket, Aksiyon ve Fiziksel Tiyatro derslerini yürütüyor. 2019’dan beri Doğuş Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak çalışıyor. 2022 itibariyle İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsünde Sahne Sanatları doktorasına devam ediyor.

Bize Katılın

Festival hakkında tüm haberleri ilk duyan siz olun.
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.
@improdancefest
Giriş yap
Hala üye değil misin? Hemen üye ol!
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram